Nema tko u zadnje vrijeme nije čuo za air fryer ili malu fritezu/pećnicu na vrući zrak. Mnogi su se zapitali (a i ja) koja je razlika između obične pećnice na vrući zrak i air fryera? Drugim riječima, je li air fryer uistinu samo manja verzija obične pećnice? Ako je tako, zašto je toliko popularan i navodno zdraviji nego bilo koja druga metoda pripremanja hrane?
Ove i mnoge druge dileme razjašnjavamo u nastavku članka.
Kako radi friteza bez ulja?
Postoji više načina na koji se toplina može dovesti do sirove namirnice koju treba termički obraditi. Jedan od tih načina je voda, u kojoj se namirnice mogu kuhati ili poširati. Osim toga, tu je i ulje koje se može zagrijati na puno višu temperaturu od vode (ima viši toplinski kapacitet) pa se u njemu namirnice najčešće prže, pohaju i slično.
Međutim, postoji još jedan medij prijenosa topline, a to je vrući cirkulirajući zrak. Takav prijenos topline se zove konvekcija i vrijedi za sve prijenose topline putem strujanja plinova ili tekućina. Uobičajene kuhinjske pećnice, peći za zagrijavanje prostorija i recimo grijanje na vatru radi na taj princip. Isto tako funkcionira i air fryer, mali električni uređaj koji sadrži grijač i ventilator, slično kao i uobičajena pećnica.
Popularno nazvan “friteza bez ulja” odnosno air fryer je ime dobio upravo po tome što vrući zrak (eng. air) peče odnosno prži (eng. fry) željene namirnice. Unutar air fryera se nalazi košarica s rupicama kroz koju struji vrući zrak i prži hranu unutra.
Air fryer – prednosti
Je li hrana pripremljena u air fryeru zdravija od hrane ispečene u uobičajenoj pećnici? Teško. Obična pećnica i air fryer rade na potpuno isti način, osim što je air fryer manji. Zbog nešto veće kontaktne površine hrane i zraka u air fryeru se može reći da će se u njemu hrana brže ispeći, ali joj to neće značajno promijeniti kvalitetu ili nutritivnu vrijednost. Ipak, i taj razlog nekad pada u vodu ako imate pećnicu s ventilatorom (noviji modeli pećnica ga najčešće imaju) i pleh s rupicama – dobijete isti rezultat.
U odnosu na prženje u dubokom ulju ili masti su i obična pećnica i air fryer bolji izbor, ali među njima nema neke razlike. Hranu koju ćete peći u air fryeru možete i ne morate premazati uljem. Također, mnogi se kunu u to da je hrana puno hrskavija ako se pripremi u air fryeru u odnosu na običnu pećnicu, posebno pomfrit ili pečeni krumpirići. Zbog toga se ne može reći da je prednost air fryera zdravije pripremljena hrana, ali može biti da je teksturalno puno bolja.
Ono što bih ja izdvojila kao njegovu najveću prednost je veličina. Naime, air fryeri koji se nude na tržištu nisu puno veći od učestale mikrovalne pećnice i puno ćete lakše naći mjesta za njih nego za pećnicu pune veličine. Također, za njih trebate samo slobodnu električnu utičnicu i već spremno rade. Izaberite air fryer ako imate:
- manju kuhinju bez mogućnosti ugradnje pećnice,
- čajnu kuhinju koju želite privremeno adaptirati,
- studentsku sobu u domu ili dijeljenu kuhinju.
Još jedna prednost air fryera u odnosu na recimo mikrovalnu pećnicu je ta da ćete već pripremljenu hranu puno ljepše zagrijati u air fryeru. Ako nešto zagrijavate u mikrovalnoj, pogotovo nešto već pohano, znate da će ta hrana ostati pomalo vlažna i gnjecava. U air fryeru se to neće dogoditi jer će je vrući zrak zagrijati ravnomjerno sa svih strana. Ipak, isto vrijedi i a pećnicu, iako će samo zagrijavanje vjerojatno duže trajati.
Air fryer – nedostaci
Mane air fryera se mogu svrstati u dvije glavne kategorije:
- ne možete peći sve što vam padne na pamet,
- nema dovoljno mjesta za pripremu većih porcija.
Air fryer je svojom anatomijom ipak ograničen na određene namirnice. S obzirom na to da hranu stavljate u perforiranu košaricu, ne možete peći nešto umočeno u smjesu za pohanje ili marinadu jer će curiti na dno i napraviti veliki nered. Također, ne možete peći krofne ili muffine ili bilo što slično iz istog razloga.
Jedna od prednosti air fryera je bila ta što je zbog veličine izrazito praktičan mali stvor. Ali tu se krije i nedostatak – nema puno mjesta. U uobičajeni air fryer teško možete staviti više od dvije porcije bilo čega. Također, morate paziti da je hrana dobro raspoređena kako bi je vrući zrak dobro obuhvatio. Nekad ćete trebati i protresti košaru s hranom dok se peče, pa to može dodatno produljiti vrijeme pripreme.
Friteza na vrući zrak – recepti
Bilo kako bilo, friteza na vrući zrak tj. air fryer je zgodna mala mašina i mnogima će biti super rješenje za pripremu brzih snackova i jela. U njemu se može svašta ispeći i sam proces je zabavan.
Evo par savjeta koji će dobro doći kod pripreme hrane u air fryeru:
- zagrijte air fryer prije pečenja hrane,
- ravnomjerno rasporedite namirnice u posudi za pečenje,
- pecite hranu u više manjih porcija,
- komadići hrane ne smiju biti manji nego rupice posude za pečenje,
- nemojte pohati u izrazito mokrim smjesama (pohanje na pariški recimo),
- posudu za pečenje operite i obrišite nakon korištenja.
Sad smo spremni za par recepata! :)
Batat u fritezi na vrući zrak
Ajmo početi s nečim jednostavnim, a to bi bio pomfrit od slatkog krumpira tj. batata u fritezi na vrući zrak. Priprema ne iziskuje puno truda ni sastojaka, već samo ponešto vremena.
Za četiri porcije ćete trebati sljedeće sastojke:
- 2 velika batata,
- 2 čajne žlice suncokretovog ulja,
- sol i papar po želji,
- češnjak i papriku u prahu po želji.
Priprema:
- Unaprijed ugrijte fritezu na vrući zrak na 200 stupnjeva Celzijevih.
- Batate operite, ogulite i narežite na tanke duguljaste trakice (ovo ovisi samo o vašem ukusu). Batate ne morate namakati u vodi prije pečenja jer imaju manje škroba nego obični krumpir. Ipak, bilo bi dobro da ih posušite papirnatim ubrusom i pokupite višak vode.
- Batate prekrijte uljem i začinite po želji.
- Nasjeckane batate ravnomjerno rasporedite po dnu posude air fryera odnosno friteze. Za najhrskaviji rezultat slažite batate samo u jedan sloj, inače bi mogli ostati vlažni.
- Pecite oko 10-15 minuta, povremeno protresajući posudu.
Ovo je skroz prilagodljiv recept, što znači da po želji možete mijenjati oblik i veličinu komadića batata i začine. Što se ulja tiče, ne morate ga ni koristiti ako ne želite ili možete koristiti neko drugačije.
U pravilu će i bilo kakvo smrznuto povrće u fritezi na vrući zrak (pa i batat) poprimiti hrskavu teksturu i super okus, bez obzira što je bilo smrznuto. Pogledajte poleđinu vrećice i slijedite upute za pripremu u pećnici s ventilatorom, u pravilu će iste vrijediti i za air fryer.
Povrće u fritezi na vrući zrak
U air fryeru možete ispeći koje god vam povrće padne na pamet, slično kao i u pećnici. Dobit ćete sličan rezultat, ali će povrće biti malo hrskavije kad je pečeno u fritezi na vrući zrak. Sve što trebate je nasjeckati povrće do željene veličine, začiniti ga i poškropiti uljem.
U nastavku vam donosim par savjeta kako ispeći različite vrste povrća u air fryeru:
- korjenasto povrće (krumpir, mrkva, cikla, tikva) – pecite 20-30 minuta na 190°C,
- meko povrće (brokula, karfiol, paprika, rajčica, šparoge i slično) – pecite 10-15 minuta na 190°C,
- smrznuto povrće – prvo odmrznite pa pa pecite kao što je opisano gore, ovisno u koju kategoriju povrće spada. Možete odmrzavati i u air fryeru, ali onda dodajte 5-10 minuta na ukupno predviđeno vrijeme pečenja.
Pohana piletina u fritezi na vrući zrak
Jedno od jela u koje se korisnici friteza na vrući zrak diljem svijeta kunu je pohana piletina. Navodno nikad nije bila sočnija i hrskavija nego u air fryeru, a s minimalnom količinom ulja. Ja tim ljudima bespogovorno vjerujem jer i sama odavno pečem pohanu piletinu u pećnici i totalno funkcionira, a veliki je plus manjak nereda po kuhinji.
Sastojci koje ćete trebati su:
- pile rasjeckano na komade (možete koristiti i više najdražih komada pileta, svejedno je),
- marinada (može biti od jogurta, meda ili od neke vrste ulja, uz dodatak raznih začina)
- začini po želji (sol, papar, Vegeta, mljevena paprika, češnjak u prahu, čili, ružmarin, bosiljak i slično)
- brašno ili redoslijed za pohanje od brašna, izmućenih jaja i krušnih mrvica (ili žitarica ili nečeg sličnog),
- ulje, po želji.
Priprema:
- Komade piletine uvaljajte u marinadu po želji i ostavite minimalno jedan do dva sata u hladnjaku da se svi okusi prožmu.
- Nakon toga piletinu izvadite iz marinade, malo prosušite i uvaljajte u brašno ili krušne mrvice/žitarice.
- Nakon toga je već možete staviti peći. Ako ste piletinu uvaljali u brašno, onda je još dodatno možete uvaljati u izmućena jaja pa tek onda u krušne mrvice ili žitarice, kako biste povećali gornji sloj koji obuhvaća piletinu.
- Tako pripremljene komade piletine slažite u posudu air fryera tako da svaki ima dovoljno mjesta za sebe. Nemojte ih sve odjednom staviti unutra, posebno ne jedan na drugi. Po piletini možete poprskati malo ulja ako želite, ali nije nužno.
- Pohanu piletinu pecite pola sata na 200 stupnjeva Celzijevih, ali je jednom nakon 15ak minuta okrenite na drugu stranu.
Evo nekih ideja za marinade u koje možete uvaljati meso prije pohanja:
- jogurt ili mlijeko, sol, papar, crvena paprika u prahu, češnjak,
- med i senf, ulje, sol, papar i Worcestershire umak,
- naribani đumbir, soja sos, Worcestershire umak, papar, ulje,
- samo suncokretovo ulje sa začinima po želji.
Na potpuno sličan način možete pripremiti i riblje filete. Pohana riba u fritezi na vrući zrak često ne može stati cijela, ali ćete od nje dobiti izvrsne pohane štapiće. Za marinadu koristite začinjeno ulje s limunom i češnjakom, a od riba možete koristiti sve od filetiranog oslića i bakalara do komarče i lubina. Pecite do 15 minuta na istoj temperaturi uz jedno okretanje i uživajte! :)
Riba u fritezi na vrući zrak
Evo jedan detaljniji recept za pohani oslić u fritezi na vrući zrak:
Sastojci za dvije porcije:
- 4 komada fileta oslića,
- marinada (maslinovo ulje, češnjak, sol, ružmarin, limun),
- brašno,
- 1 izmućeno jaje,
- krušne mrvice.
Priprema:
- Ako imate smrznute filete oslića, prvo ih otopite pa operite. Svježe filete očistite i operite.
- Pripremite marinadu od malo maslinovog ulja, soli, limuna, češnjaka (nasjeckanog ili u prahu) i ružmarina. Možete koristite bilo koje začine po želji.
- Filete oslića marinirajte barem pola sata u hladnjaku.
- Kad su marinirani, malo ih ocijedite i uvaljajte u brašno s obje strane, zatim u jaje i naposljetku u krušne mrvice.
- Ovako pripremljene filete poslažite u air fryer tako da se ne preklapaju. Ako ne stanu, možete peći dva po dva ili ih na početku prepoloviti.
- Pohane filete oslića pecite na 200 stupnjeva Celzijevih oko 15 minuta. Na pola isteka tog vremena ih okrenite i pratite jesu li gotovi.
- Pohani oslić u fritezi na vrući zrak je gotov kad dobije zlaćanu boju na površini.
Dobar tek! :)
Izvori:
- Alfaro, D. (2019) How Does an Air Fryer Work? The Spruce Eats.
- Liu, L., Huang, P., Xie, W., Wang, J., Li, Y., Wang, H., Xu, H., Bai, F., Zhou, X., Gao, R., Zhao, Y. (2022) Effect of air fryer frying temperature on the quality attributes of sturgeon steak and comparison of its performance with traditional deep fat frying. Food science & nutrition 10, 342–353.
- Splawn, M. (2020) 7 Air Fryer Mistakes You Might Be Making (& How to Fix Them). Kitchn.
Nema tko u zadnje vrijeme nije čuo za air fryer ili malu fritezu/pećnicu na vrući zrak. Mnogi su se zapitali (a i ja) koja je razlika između obične pećnice na vrući zrak i air fryera? Drugim riječima, je li air fryer uistinu samo manja verzija obične pećnice? Ako je tako, zašto je toliko popularan i navodno zdraviji nego bilo koja druga metoda pripremanja hrane?
Ove i mnoge druge dileme razjašnjavamo u nastavku članka.
Kako radi friteza bez ulja?
Postoji više načina na koji se toplina može dovesti do sirove namirnice koju treba termički obraditi. Jedan od tih načina je voda, u kojoj se namirnice mogu kuhati ili poširati. Osim toga, tu je i ulje koje se može zagrijati na puno višu temperaturu od vode (ima viši toplinski kapacitet) pa se u njemu namirnice najčešće prže, pohaju i slično.
Međutim, postoji još jedan medij prijenosa topline, a to je vrući cirkulirajući zrak. Takav prijenos topline se zove konvekcija i vrijedi za sve prijenose topline putem strujanja plinova ili tekućina. Uobičajene kuhinjske pećnice, peći za zagrijavanje prostorija i recimo grijanje na vatru radi na taj princip. Isto tako funkcionira i air fryer, mali električni uređaj koji sadrži grijač i ventilator, slično kao i uobičajena pećnica.
Popularno nazvan “friteza bez ulja” odnosno air fryer je ime dobio upravo po tome što vrući zrak (eng. air) peče odnosno prži (eng. fry) željene namirnice. Unutar air fryera se nalazi košarica s rupicama kroz koju struji vrući zrak i prži hranu unutra.
Air fryer – prednosti
Je li hrana pripremljena u air fryeru zdravija od hrane ispečene u uobičajenoj pećnici? Teško. Obična pećnica i air fryer rade na potpuno isti način, osim što je air fryer manji. Zbog nešto veće kontaktne površine hrane i zraka u air fryeru se može reći da će se u njemu hrana brže ispeći, ali joj to neće značajno promijeniti kvalitetu ili nutritivnu vrijednost. Ipak, i taj razlog nekad pada u vodu ako imate pećnicu s ventilatorom (noviji modeli pećnica ga najčešće imaju) i pleh s rupicama – dobijete isti rezultat.
U odnosu na prženje u dubokom ulju ili masti su i obična pećnica i air fryer bolji izbor, ali među njima nema neke razlike. Hranu koju ćete peći u air fryeru možete i ne morate premazati uljem. Također, mnogi se kunu u to da je hrana puno hrskavija ako se pripremi u air fryeru u odnosu na običnu pećnicu, posebno pomfrit ili pečeni krumpirići. Zbog toga se ne može reći da je prednost air fryera zdravije pripremljena hrana, ali može biti da je teksturalno puno bolja.
Ono što bih ja izdvojila kao njegovu najveću prednost je veličina. Naime, air fryeri koji se nude na tržištu nisu puno veći od učestale mikrovalne pećnice i puno ćete lakše naći mjesta za njih nego za pećnicu pune veličine. Također, za njih trebate samo slobodnu električnu utičnicu i već spremno rade. Izaberite air fryer ako imate:
- manju kuhinju bez mogućnosti ugradnje pećnice,
- čajnu kuhinju koju želite privremeno adaptirati,
- studentsku sobu u domu ili dijeljenu kuhinju.
Još jedna prednost air fryera u odnosu na recimo mikrovalnu pećnicu je ta da ćete već pripremljenu hranu puno ljepše zagrijati u air fryeru. Ako nešto zagrijavate u mikrovalnoj, pogotovo nešto već pohano, znate da će ta hrana ostati pomalo vlažna i gnjecava. U air fryeru se to neće dogoditi jer će je vrući zrak zagrijati ravnomjerno sa svih strana. Ipak, isto vrijedi i a pećnicu, iako će samo zagrijavanje vjerojatno duže trajati.
Air fryer – nedostaci
Mane air fryera se mogu svrstati u dvije glavne kategorije:
- ne možete peći sve što vam padne na pamet,
- nema dovoljno mjesta za pripremu većih porcija.
Air fryer je svojom anatomijom ipak ograničen na određene namirnice. S obzirom na to da hranu stavljate u perforiranu košaricu, ne možete peći nešto umočeno u smjesu za pohanje ili marinadu jer će curiti na dno i napraviti veliki nered. Također, ne možete peći krofne ili muffine ili bilo što slično iz istog razloga.
Jedna od prednosti air fryera je bila ta što je zbog veličine izrazito praktičan mali stvor. Ali tu se krije i nedostatak – nema puno mjesta. U uobičajeni air fryer teško možete staviti više od dvije porcije bilo čega. Također, morate paziti da je hrana dobro raspoređena kako bi je vrući zrak dobro obuhvatio. Nekad ćete trebati i protresti košaru s hranom dok se peče, pa to može dodatno produljiti vrijeme pripreme.
Friteza na vrući zrak – recepti
Bilo kako bilo, friteza na vrući zrak tj. air fryer je zgodna mala mašina i mnogima će biti super rješenje za pripremu brzih snackova i jela. U njemu se može svašta ispeći i sam proces je zabavan.
Evo par savjeta koji će dobro doći kod pripreme hrane u air fryeru:
- zagrijte air fryer prije pečenja hrane,
- ravnomjerno rasporedite namirnice u posudi za pečenje,
- pecite hranu u više manjih porcija,
- komadići hrane ne smiju biti manji nego rupice posude za pečenje,
- nemojte pohati u izrazito mokrim smjesama (pohanje na pariški recimo),
- posudu za pečenje operite i obrišite nakon korištenja.
Sad smo spremni za par recepata! :)
Batat u fritezi na vrući zrak
Ajmo početi s nečim jednostavnim, a to bi bio pomfrit od slatkog krumpira tj. batata u fritezi na vrući zrak. Priprema ne iziskuje puno truda ni sastojaka, već samo ponešto vremena.
Za četiri porcije ćete trebati sljedeće sastojke:
- 2 velika batata,
- 2 čajne žlice suncokretovog ulja,
- sol i papar po želji,
- češnjak i papriku u prahu po želji.
Priprema:
- Unaprijed ugrijte fritezu na vrući zrak na 200 stupnjeva Celzijevih.
- Batate operite, ogulite i narežite na tanke duguljaste trakice (ovo ovisi samo o vašem ukusu). Batate ne morate namakati u vodi prije pečenja jer imaju manje škroba nego obični krumpir. Ipak, bilo bi dobro da ih posušite papirnatim ubrusom i pokupite višak vode.
- Batate prekrijte uljem i začinite po želji.
- Nasjeckane batate ravnomjerno rasporedite po dnu posude air fryera odnosno friteze. Za najhrskaviji rezultat slažite batate samo u jedan sloj, inače bi mogli ostati vlažni.
- Pecite oko 10-15 minuta, povremeno protresajući posudu.
Ovo je skroz prilagodljiv recept, što znači da po želji možete mijenjati oblik i veličinu komadića batata i začine. Što se ulja tiče, ne morate ga ni koristiti ako ne želite ili možete koristiti neko drugačije.
U pravilu će i bilo kakvo smrznuto povrće u fritezi na vrući zrak (pa i batat) poprimiti hrskavu teksturu i super okus, bez obzira što je bilo smrznuto. Pogledajte poleđinu vrećice i slijedite upute za pripremu u pećnici s ventilatorom, u pravilu će iste vrijediti i za air fryer.
Povrće u fritezi na vrući zrak
U air fryeru možete ispeći koje god vam povrće padne na pamet, slično kao i u pećnici. Dobit ćete sličan rezultat, ali će povrće biti malo hrskavije kad je pečeno u fritezi na vrući zrak. Sve što trebate je nasjeckati povrće do željene veličine, začiniti ga i poškropiti uljem.
U nastavku vam donosim par savjeta kako ispeći različite vrste povrća u air fryeru:
- korjenasto povrće (krumpir, mrkva, cikla, tikva) – pecite 20-30 minuta na 190°C,
- meko povrće (brokula, karfiol, paprika, rajčica, šparoge i slično) – pecite 10-15 minuta na 190°C,
- smrznuto povrće – prvo odmrznite pa pa pecite kao što je opisano gore, ovisno u koju kategoriju povrće spada. Možete odmrzavati i u air fryeru, ali onda dodajte 5-10 minuta na ukupno predviđeno vrijeme pečenja.
Pohana piletina u fritezi na vrući zrak
Jedno od jela u koje se korisnici friteza na vrući zrak diljem svijeta kunu je pohana piletina. Navodno nikad nije bila sočnija i hrskavija nego u air fryeru, a s minimalnom količinom ulja. Ja tim ljudima bespogovorno vjerujem jer i sama odavno pečem pohanu piletinu u pećnici i totalno funkcionira, a veliki je plus manjak nereda po kuhinji.
Sastojci koje ćete trebati su:
- pile rasjeckano na komade (možete koristiti i više najdražih komada pileta, svejedno je),
- marinada (može biti od jogurta, meda ili od neke vrste ulja, uz dodatak raznih začina)
- začini po želji (sol, papar, Vegeta, mljevena paprika, češnjak u prahu, čili, ružmarin, bosiljak i slično)
- brašno ili redoslijed za pohanje od brašna, izmućenih jaja i krušnih mrvica (ili žitarica ili nečeg sličnog),
- ulje, po želji.
Priprema:
- Komade piletine uvaljajte u marinadu po želji i ostavite minimalno jedan do dva sata u hladnjaku da se svi okusi prožmu.
- Nakon toga piletinu izvadite iz marinade, malo prosušite i uvaljajte u brašno ili krušne mrvice/žitarice.
- Nakon toga je već možete staviti peći. Ako ste piletinu uvaljali u brašno, onda je još dodatno možete uvaljati u izmućena jaja pa tek onda u krušne mrvice ili žitarice, kako biste povećali gornji sloj koji obuhvaća piletinu.
- Tako pripremljene komade piletine slažite u posudu air fryera tako da svaki ima dovoljno mjesta za sebe. Nemojte ih sve odjednom staviti unutra, posebno ne jedan na drugi. Po piletini možete poprskati malo ulja ako želite, ali nije nužno.
- Pohanu piletinu pecite pola sata na 200 stupnjeva Celzijevih, ali je jednom nakon 15ak minuta okrenite na drugu stranu.
Evo nekih ideja za marinade u koje možete uvaljati meso prije pohanja:
- jogurt ili mlijeko, sol, papar, crvena paprika u prahu, češnjak,
- med i senf, ulje, sol, papar i Worcestershire umak,
- naribani đumbir, soja sos, Worcestershire umak, papar, ulje,
- samo suncokretovo ulje sa začinima po želji.
Na potpuno sličan način možete pripremiti i riblje filete. Pohana riba u fritezi na vrući zrak često ne može stati cijela, ali ćete od nje dobiti izvrsne pohane štapiće. Za marinadu koristite začinjeno ulje s limunom i češnjakom, a od riba možete koristiti sve od filetiranog oslića i bakalara do komarče i lubina. Pecite do 15 minuta na istoj temperaturi uz jedno okretanje i uživajte! :)
Riba u fritezi na vrući zrak
Evo jedan detaljniji recept za pohani oslić u fritezi na vrući zrak:
Sastojci za dvije porcije:
- 4 komada fileta oslića,
- marinada (maslinovo ulje, češnjak, sol, ružmarin, limun),
- brašno,
- 1 izmućeno jaje,
- krušne mrvice.
Priprema:
- Ako imate smrznute filete oslića, prvo ih otopite pa operite. Svježe filete očistite i operite.
- Pripremite marinadu od malo maslinovog ulja, soli, limuna, češnjaka (nasjeckanog ili u prahu) i ružmarina. Možete koristite bilo koje začine po želji.
- Filete oslića marinirajte barem pola sata u hladnjaku.
- Kad su marinirani, malo ih ocijedite i uvaljajte u brašno s obje strane, zatim u jaje i naposljetku u krušne mrvice.
- Ovako pripremljene filete poslažite u air fryer tako da se ne preklapaju. Ako ne stanu, možete peći dva po dva ili ih na početku prepoloviti.
- Pohane filete oslića pecite na 200 stupnjeva Celzijevih oko 15 minuta. Na pola isteka tog vremena ih okrenite i pratite jesu li gotovi.
- Pohani oslić u fritezi na vrući zrak je gotov kad dobije zlaćanu boju na površini.
Dobar tek! :)
Izvori:
- Alfaro, D. (2019) How Does an Air Fryer Work? The Spruce Eats.
- Liu, L., Huang, P., Xie, W., Wang, J., Li, Y., Wang, H., Xu, H., Bai, F., Zhou, X., Gao, R., Zhao, Y. (2022) Effect of air fryer frying temperature on the quality attributes of sturgeon steak and comparison of its performance with traditional deep fat frying. Food science & nutrition 10, 342–353.
- Splawn, M. (2020) 7 Air Fryer Mistakes You Might Be Making (& How to Fix Them). Kitchn.
-
Sve je uredu ,osim neznam kako iskljuciti ismanjiti teperaturu ,U svakom slucaju podrobno i na hrvaski.
Sve je uredu ,osim neznam kako iskljuciti ismanjiti teperaturu ,U svakom slucaju podrobno i na hrvaski.